Gruzja i my forum

Zbiór aktualnych, rzeczowych i praktycznych informacji o Gruzji. Forum założone przez Polaków mieszkających i pracujących w Gruzji na stałe.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszamy do nasz profil na facebooku: Wakacje w Batumi

#1 2021-02-06 14:19:39

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego

Najważniejsze informacje w pigułce

1) Wizy nie są wymagane.
Obywatele RP, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej, korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji przez okres do 365 dni. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu do 365 dni jest paszport lub dowód osobisty.

2) W Gruzji obowiązuje język gruziński.
Bez większych problemów można zwykle porozumieć się po rosyjsku. W miejscach gdzie turystów jest dużo, także po angielsku.
Starsze pokolenie - ludzie w wieku 40+ niemal wszyscy rozumieją język rosyjski. Młodzi ludzie, przed 30 już nie. Ale jest spora szansa że uda się z nimi porozumieć w języku angielskim.
Na bazarach w we wszystkich miejscach gdzie zachodzi konieczność negocjacji ceny nie opłaca się używać języka angielskiego.
Cena dla takich osób będzie zwykle sporo wyższa niż dla ludzi mówiących po rosyjsku.

3) Strefa czasowa - latem obowiązuje czas polski plus 2 godziny. Zimą kiedy w PL jest czas zimowy - czas polski plus 3 godziny.

4) Elektryczność - gniazdka europejskie (typu niemieckiego, pasują polskie wtyczki)
Napięcie 230V/50Hz. Występują częste braki energii elektrycznej. Zwykle przerwa nie jest dłuższa niż 3-5h.

5) Walutą Gruzji jest gruzińskie lari (GEL) dzielące się na 100 tetri.
Orientacyjny kurs na dzień 07.07.2022
1 PLN ~ 0.60 GEL
1 EUR ~ 3,00 GEL
1 USD ~ 2,94 GEL

Do Gruzji nie ma sensu wieźć złotówek. Są one w większości wypadków niewymienialne.
Standardowy zestaw walut w kantorach ogranicza się do USD, EUR, TRY i RUB, czyli dolar amerykański, euro, rubel rosyjski i turecka lira.
Jeśli zabieramy ze sobą gotówkę najkorzystniej będzie mieć dolary i euro. Łatwo kupić w PL i łatwo wymienić na lokalną walutę w Gruzji.
Należy zwrócić uwagę na jakość naszych banknotów - muszą być w dobrym stanie. Bez naderwań, przetarć i bez żadnych dodatkowych napisów, pomazań itp. Dolary: stare serie są niewymienialne lub wymienialne w gorszym przeliczniku. Najlepiej brać ze sobą jak najnowsze banknoty.
W większych miastach jest dobra dostępność bankomatów. W miejscach gdzie jest dużo turystów zwykle można bez problemu płacić kartą.
Żeby w pełni korzystać z wszelkich punktów handlowych, bazarków, taxi i transportu publicznego niezbędne będzie jednak posiadanie lokalnej waluty.

6) Dokumenty potrzebne w podróży - nasz krajowy dowód osobisty w pełni wystarczy jeśli do Gruzji wybieramy się samolotem i tak samo mamy zamiar wracać. Polskie prawo jazdy jest honorowane i nie jest konieczne posiadania prawa jazdy międzynarodowego. Warto wykupić także pakiet ubezpieczenia turystycznego. W innym przypadku służba zdrowia dla turystów jest w pełni odpłatna i nie jest tania. Płatność za usługi medyczne jest wymagana od ręki.

7) Standard zakwaterowania w Gruzji - jest bardzo różny. Nie bez powodu większość turystów określa Gruzję jako "kraj kontrastów"
Można trafić na hotel teoretycznie 4* który nie spełnia podstawowych kryteriów. Można też trafić na bardzo wysoki standard w rozsądnej cenie. Zasadniczo należy się spodziewać iż standard kwater będzie niski. Nie warto się także martwić ich dostępnością. Zwykle to kwatera Was znajdzie. Można także się targować i troszkę powybrzydzać. Wszystko jednak w granicach rozsądku i z obowiązkowym szerokim uśmiechem. smile

8) Jedzenie w Gruzji - tradycyjne potrawy są tanie, sycące i przez kilka dni można się nimi zachwycać. W przypadku dłuższego pobytu szybko zacznie nam doskwierać brak smacznych wędlin. Mięso jest dostępne niemal wyłącznie mrożone. Tak samo jak masło. Nabiał jest dość drogi, choć jego wybór - zwłaszcza serów może przyprawić o zawrót głowy. Należy jednak w sposób przemyślany dokonywać zakupów. W Gruzji ser można bowiem bez problemu sprzedawać przy kole ciężarówki, na schodach, na ławce. Szukajmy zatem bardziej cywilizowanych miejsc - o takie nie jest trudno.

9) Internet - niemal każda szanująca się kwatera turystyczna zapewnia zadowalające połączenie Wi-Fi. W przypadku chęci korzystania z internetu mobilnie należy zakupić lokalną kartę SIM. Koszt na 30 dni to około 30 lari. W pakiecie będzie zwykle 15 GB transferu. Roaming z PL jest bardzo drogi. Należy unikać korzystania z polskiej karty sim z uwagi na koszty. W sieci Magti pojawiły się też opcje internetu "no limit na 7 dni" w cenie 9 lari lub "no limit na 24h" w cenie 2 lari. Fajne jeśli ktoś dużo korzysta. Osobiście polecam.

10) Bezpieczeństwo w Gruzji - poza ruchem drogowym Gruzja jest bardzo bezpiecznym krajem. Przestępczość pospolita jest marginalna. Policja działa sprawnie i nie jest skorumpowana. Ruch drogowy jest zupełnie inny niż w PL. Auta w Gruzji nie mają OC, nie są w idealnym stanie technicznym. Egzamin na prawo jazdy może zdać praktycznie każdy kto do niego podejdzie. Gruzini współpracują na drodze, wpuszczają się wzajemnie i są wyrozumiali dla innych. Równocześnie bardzo swobodnie traktują niemal wszystkie przepisy ruchu drogowego. Należy zachować szczególną ostrożność. A jako najważniejszą zasadę w ruchu drogowym warto przyjąć zasadę że "Gruzin nie czeka" Dlatego nie należy zakładać że ktokolwiek nas przepuści jak np. idziemy po pasach. Nawet jak akurat mamy zielone!


#wakacjewBatumi, #wakacjewGruzji, #wakacjenadmorzem, #taniewakacje, #apartamentwBatumi, #inwestycjewGruzji, #apartamentwGruzji, #jakkupicapartament, #Gruzja, #Batumi, #Tbilisi, #Kutais, #Wizzair, #GeorgianBus, #apartament, #hotel, #wakacje, #noclegi, #nadmorzem, #Prawdziwagruzja, #tranport, #wycieczki, #wycieczkipobatumi, #zwiedzaniebatumi, #bazarbatumi, #upolaków, #taninocleg, #dladzieci


Mieszkam na stałe w Gruzji, w Batumi. Potrzebujesz pomocy:
Pisz maila: grzegorz@wakacjewbatumi.ge, lub zadzwoń +995 557 33 07 61 (komunikatory WhatsApp, Telegram, Signal i Viber)
Zapraszam także na facebooka, profil Wakacje w Batumi

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB