Gruzja i my forum

Zbiór aktualnych, rzeczowych i praktycznych informacji o Gruzji. Forum założone przez Polaków mieszkających i pracujących w Gruzji na stałe.

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Zapraszamy do nasz profil na facebooku: Wakacje w Batumi

#1 2023-05-18 12:20:17

Grzegorz Batumi
Animator Czasu Wolnego

Autobusy w Batumi, karty miejskie w Batumi

Cześć.
Post z cyklu porady praktyczne – Batumi.
W czasie pobytu w Batumi prawdopodobnie będziecie chcieli pozwiedzać miasto i jego okolicę.
W bardzo wielu przypadkach najtańszą ale nadal wygodną opcją przemieszczania się będzie autobus miejski. Batumi inwestuje w transport zbiorowy, prawie wszystkie autobusy są nowe, max 5 letnie. Mają klimatyzację, a ich trasy są dosyć sensownie zaplanowane. Bardzo polecamy.
Bilety autobusowe:
W komunikacji miejskiej Batumi nie ma już od bardzo dawna papierowych biletów. Autobusy posiadają elektroniczne, nowoczesne kasowniki. Koszt jednorazowego przejazdu autobusem w Batumi to 30 tetri (0,30 lari)
Jak można zapłacić za przejazd? Możliwości jest kilka. Podamy je w kolejności od najwygodniejszej opcji dla większości z Was.
✅ Możecie skorzystać z Waszej polskiej karty bankowej. Przykładacie kartę do kasownika, kasownik piknie, pobierze Wam 80 tetri (0,8 lari) i jeden bilet skasowany. W takim przypadku na koszt przejazdu składają się: 30 tetri koszt biletu i 50 tetri koszt bankowych opłat manipulacyjnych. Dodatkowa opłata dotyczy każdej karty bankowej wydanej poza Gruzją.
✅ Możecie skorzystać z Waszej gruzińskiej karty bankowej – o ile takową macie. Sporo pojawia się tu dosyć często i ma taką kartę. Dlatego umieszczamy tę informację w tym wpisie. Korzystając z karty bankowej wydanej w Gruzji – koszt przejazdu wyniesie 30 tetri i nie zostaną pobrane żadne dodatkowe opłaty bankowe.
✅ Możecie kupić lokalna kartę miejską.
Karty są dostępne w wielu miejscach. Są ważne bezterminowo i są na okaziciela. W wysokim sezonie występują ich okresowe braki w punktach dystrybucji. Zdarza się że dany punkt dystrybucyjny ich nie ma, bo wszystkie wyprzedał i oczekuje na kolejną dostawę.
Gdzie należy pytać chcąc kupić lokalną kartę miejską?
Sklepy sieciowe: SPAR, Willmart, Nazilbe, Goodwill, Universami, oddziały pocztowe, sklep z upominkami na lotnisku w Batumi. Dodatkowo sprzedają je przypominające bankomat automaty typu „pay box” Tych urządzeń w Gruzji jest wszędzie pełno i służą do opłacenia praktycznie każdego rodzaju zobowiązań. Niestety nie każdy „pay box” sprzeda Wam kartę. Robią to tylko urządzenia w kolorze pomarańczowym, z logo przypominającym logo banku ING. Oczywiście dane urządzenie może mieć akurat pusty podajnik kart i czekać na ich uzupełnienie. W takim wypadku nie kupicie, trzeba szukać kolejnego „pay boxa”
Dodatkowa uwaga o „pay boxach” – ich właścicielami są różne instytucje. Dlatego ich wygląd, menu i obsługiwane funkcje wyraźnie się od siebie różnią. Karty miejskie są tylko w pomarańczowych. I oczywiście nie w każdym pomarańczowym akurat będą dostępne.
Koszt zakupu karty to zwykle  2 lari. Całe dwa lari macie dostępne jako doładowanie na saldzie karty – do wykorzystania na przejazdy. Żeby móc jeździć więcej, kartę należy doładować. Wpłacić na kartę miejską można dowolną kwotę. Można to zrobić na ulicy za pomocą wspomnianych wyżej pomarańczowych „pay boxów”, można online poprzez liczne lokalne serwisy typu „pay.ge”, epay.ge” i wiele innych. Przy kasowaniu biletu kasownik zawsze pokazuje jaka kwota pozostaje do wykorzystania na naszej karcie miejskiej.
Jeśli jedziecie w kilka osób, czynność kasowania biletu należy powtórzyć osobno dla każdego z pasażerów. Dzieci do lat 6-7 (oceniane w razie kontroli „na oko”) mają bezpłatne przejazdy.
✅ Noclegi u nas, czyli w apartamentach Wakacje w Batumi – możecie liczyć że wypożyczymy Wam kartę miejską. Nie musicie się także martwić jej doładowaniem. Dostaniecie kartę z dodatnim saldem i nie będzie potrzeby kombinować jak to saldo uzupełnić. Zostawcie to zadanie nam.
UWAGA
Karty miejskie zakupione w Tbilisi działają w Batumi, a karty z Batumi działają w Tbilisi.
Warto je zatem zachować jako przydatne w dalszej podróży czy podczas kolejnych wizyt w Gruzji.


Karta-Batumi-scaled.jpg


Mieszkam na stałe w Gruzji, w Batumi. Potrzebujesz pomocy:
Pisz maila: grzegorz@wakacjewbatumi.ge, lub zadzwoń +995 557 33 07 61 (komunikatory WhatsApp, Telegram, Signal i Viber)
Zapraszam także na facebooka, profil Wakacje w Batumi

Offline

Stopka

Forum oparte na FluxBB